Rostliny pro zelené fasády

Z botanického pohledu má stálezelená rostlina celoročně živé listy a je celoročně olistěná. Naopak opadavá rostlina kompletně ztrácí olistění na část roku. Chceme-li tedy, aby byla květinová stěna krásná po celý rok, je důležité pro výsadbu vybrat stálezelené rostliny. Mezi těmi pak vybíráme vhodné druhy pro konkrétní stanoviště květinové stěny, podle nadmořské výšky i světové strany. Konečný výběr musí být vždy takový, aby mohla květinová stěna plnit svůj účel celoročně.

Je těžké stanovit univerzální seznam vhodných rostlin, jelikož se květinové stěny instalují v různých oblastech se svými specifickými podmínkami. Výběr rostlin, které zde uvádíme vychází čistě z našich zkušeností s lokálními instalacemi.

Mezi rostliny, které používáme nejčastěji patří:
 

KAKOST KANTABRIJSKÝ (GERANIUM CANTABRIGIENSE)

Geranium cantabrigiense Biokovo_2000x1125

Kakost je známý jako rychle se rozrůstající výplňová stálezelená trvalka. Kakosty rostou v téměř jakékoli propustné zahradní půdě. Mají rády slunce i polostín. Kakostu stačí pouze mírná zálivka. Zřídka trpí chorobami či škůdci. Mrazuvzdorné jsou do cca -30°C.
 

Jak na údržbu kakostu? V březnu rostlinu zkraťte a odstraňte suché větvičky a listy. V březnu také aplikujte startovací hnojivo s účinkem na 5-6 měsíců. Od dubna do října průběžně odstraňujte suché listy. Rostlina kvete od května do července. Pokud chcete zajistit opětovné kvetení rostliny, je po odkvětu potřeba suché trsy květů odstranit zastřižením. V září přihnojte podzimním hnojivem. 

 

ZIMOLEZ LESKLÝ MAIGRÜN (LONICERA NITIDA MAIGRÜN)
 Lonicera nitida Maigrün_2000x1125

Nízký stálezelený keř, který se velice rychle rozrůstá. Zimolez lesklý není náročný na půdu a poroste na slunci i ve stínu. Zřídka trpí chorobami či škůdci. V silných zimách namrzá, ale po seříznutí rychle obrůstá. Je mrazuvzdorný do cca -20°C.

Z jara kvete množstvím drobných, krémových až světle žlutých květů, po nichž mohou následovat malé fialové nejedovaté plody.
 

Jak na údržbu zimolezu? V březnu a v září rostlinu zkraťte a odstraňte suché větvičky. V březnu aplikujte startovací hnojivo s účinkem na 5-6 měsíců, v září přihnojte podzimním hnojivem. 

 

DENIVKA (HEMEROCALLIS 'STELLA DE ORO')

Hemerocallis Stella de Oro_2000x1125

Jedná se o trsovitou trvalku s trávovitými převisle rostoucími listy, které květinovou stěnu zdobí po celý rok. Nad listy vyrůstají v horní části větvené stvoly, které nesou nálevkovité květy. Květy druhý den po rozkvětu uvadají, ale protože se poupata otvírají postupně, kvetou po dobu několika týdnů.

Denivky jsou velmi nenáročné na pěstování. Nejlépe rostou na slunném nebo polostinném stanovišti, snesou jakoukoliv zahradní půdu. Zřídka trpí chorobami či škůdci. Nejsou příliš náročné na vláhu a jsou mrazuvzdorné do cca – 35°C.

Jak na údržbu denivky? V březnu rostlinu zkraťte a odstraňte suché větvičky a listy. V březnu také aplikujte startovací hnojivo s účinkem na 6 měsíců. Po odkvětu odstraňujte suché stvoly s květy. Během roku nestříhejte suché trávovité listy, ty pak budou krásně vypadat v průběhu zimy. V září přihnojte podzimním hnojivem. 

 

DLUŽICHA AMERICKÁ (HEUCHERA AMERICANA)

Heuchera americana_2000x1125

Dlužicha je kompaktní stálezelená trvalka s okrasnými zelenými až purpurovými listy a nápadnými květy. Kvete od června do srpna a dorůstá do výšky 40 cm. Je mrazuvzdorná do cca -30 °C.
 

Dlužichy jsou nenáročné trvalky, spíše půdopokryvného rázu. Nejraději mají lehce přistíněná stanoviště a rovnoměrně vlhký substrát. S pravidelnou zálivkou snesou i plné slunce vyjma světlolistých odrůd, nejsou-li na slunce výslovně určené. Dají se pěstovat i ve stínu, kde budou jejich barvy méně výrazné.
 

Na Dlužichách si občas rádi pochutnávají Lalokonosci. Výskyt tohoto škůdce poznáte podle vykousaných míst na listech rostlin. Kromě brouků rostlinu poškozují především jejich larvy, které ožírají kořeny rostlin, a ty v důsledku toho chřadnou nebo vypadnou z truhlíku.
 

Jak na údržbu dlužichy? V březnu rostlinu zkraťte a odstraňte suché větvičky a listy. V březnu také aplikujte startovací hnojivo s účinkem na 5-6 měsíců.

V průběhu sezóny kontrolujte listy, zda nenesou známky napadení Lalokonoscem. V případě výskytu škůdce bezodkladně aplikujte vhodný prostředek, zejména je potřeba přerušit cyklus kladení vajíček, líhnutí larev a přeměnu na dospělé jedince. V září ostříhejte oschlé květy a rostliny přihnojte podzimním hnojivem.
 

  

RDESNO 'DARJEELING RED' (BISTORTA AFFINIS 'DARJEELING RED')

Bistorta affinis Darjeeling Red_2000x1125

Rdesno je nenáročná stálezelená trvalka, která se na stanovišti velice rychle rozrůstá a vytváří koberce velkých zelených listů, které se na podzim barví do červena. Přes léto se na rostlinách objevují květenství drobných červenavých květů.  Listy na podzim zčervenají, čímž vytváří zajímavý kontrast i v tomto období. Nejlépe roste na slunném či polostinném stanovišti ve vlhčí, nezamokřené půdě. Je plně mrazuvzdorné.

Jak na údržbu rdesna?  Je to velmi nenáročná trvalka, která potřebuje akorát občas prostříhat. Po odkvětu odstraňujte suché stvoly s květy. V březnu aplikujte startovací hnojivo s účinkem na 5-6 měsíců, v září přihnojte podzimním hnojivem. 

  

JALOVEC ŠUPINATÝ (JUNIPERUS SQUAMATA 'BLUE CARPET')

Juniperus squamata Blue Carpet_2000x1125

V květinových stěnách můžete pěstovat také zástupce jehličnatých rostlin. Jalovec Blue Carpet patří mezi nejoblíbenější jalovce s modrým drobným jehličím. Jedná se o vynikající půdokryvný keř, rozrůstající se převážně do stran. Výborně se mu daří také v nádobách.

Jalovce nemají zvláštní nároky na půdu. Porostou v jakékoli nezamokřené půdě, vyhovuje jim slunné až poloslunné stanoviště. Dobře snáší přísušky, protože brzy vytvoří silný kořenový systém. Je plně mrazuvzdorný.
 

Jak na údržbu jalovce? Jalovec šupinatý je velmi nenáročný na údržbu. Pokud každý rok zkrátíte delší výhony, rostlina bude pěkně kompaktní. V březnu aplikujte startovací hnojivo s účinkem na 5-6 měsíců, v září přihnojte podzimním hnojivem.

 

Zpět do obchodu