Vertikální zahrady

Současným trendem v interiérovém designu jsou vertikální zahrady. Nejedná se ovšem jen o estetickou úpravu interiéru, největší přidanou hodnotou vertikálních zahrad je jejich značný zdravotní přínos.

Vertikální zahrada umístěná na stěně dokáže neuvěřitelným způsobem pročistit a osvěžit vzduch v místnosti. Na 1 m2 instalované vertikální zahrady můžete vysadit až 32 pokojových rostlin. Pokud má vertikální zahrada několik m2, dostanete najednou do místnosti desítky životadárných rostlin. Jak jednoduché a účinné.

Vertikální zahrada se osazuje běžně dostupnými pokojovými rostlinami, které se v našich podmínkách osvědčily a úspěšně se pěstují. Výběr rostlin je vhodné ponechat odborné firmě, která dokáže skloubit nároky rostlin na vláhu a světlo s požadavkem zákazníka na estetickou stránku. 

Image

Vertikální zahrada přinese život do vašeho interiéru

Většina z nás tráví velkou část svého života v interiérech budov. Ať už se jedná o náš byt, dům, kancelář nebo jiný pracovní prostor. Neuvědomujeme si ale, že jsou to často v podstatě mrtvé prostory. S příchodem moderních technologií ve stavebnictví se tak začínají objevovat problémy, které dříve nebývaly běžné.

Častým problémem dnešních dokonale izolovaných budov je zvýšený výskyt oxidu uhličitého a různých chemických látek v interiéru, zejména pak formaldehydu. V případě CO2 se jedná v podstatě o vydýchaný vzduch, který sami produkujeme a který nemá kudy ventilovat. Ve druhém případě se jedná výpary z běžného vybavení domácnosti, kterým se obklopujeme. Mezi další škodliviny, kterým býváme často vystaveni, patří spóry plísní, prachové mikročástice nebo různé bakterie a viry. Není divu, že nás často pálí oči a cítíme se unavení a podráždění.  Aniž bychom si to uvědomovali, spousta z nás může trpět syndromem nezdravých budov. Často se také divíme, proč jsou naše děti pořád nemocné.

Vertikální zahrada Atlantis Gro-Wall

Rostliny přispívají k lepší kvalitě ovzduší

Rostliny nám mohou prospívat mnohem více, než jen jako interiérová dekorace. Jejich funkcí není jen zkrášlování interiérů, mohou také velmi dobře přispívat ke zvýšení kvality vzduchu v místnostech, které obýváme. Existuje dokonce několik osvědčených pokojových rostlin, které spolehlivě pohlcují například zmíněný formaldehyd.  Mezi neznámější u nás pěstované rostliny patří  Aglaonema, Dracena, Chlorophytum, Codiaeum nebo Philodendron. Rostliny navíc proměňují oxid uhličitý na kyslík a zvlhčují vzduch v místnosti.

Jak se to projeví v praxi? Rostliny v místnostech absorbují škodlivé látky ze vzduchu prostřednictvím svých listů. Tento proces se nazývá fytoremeditace. Rostlina tak využívá své přirozené schopnosti pohlcovat a rozložit toxické chemické látky ze vzduchu. Dostatečné množství pokojových rostlin tak dokáže radikálně změnit prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Ba co víc, je dávno prokázáno, jak blahodárně rostliny působí na lidskou psychiku a výkon. V blízkosti zelené živé stěny se člověk začne cítit mnohem více svěží a v dobré psychické pohodě, můžou se také znatelně zmírnit respirační problémy. Dalo by se říci, že je to taková přírodní kyslíková terapie.

Vertikální zahrada Atlantis Gro-Wall

 

Instalace a údržba vertikální zahrady není náročná

Instalace zelené stěny se nemusíte se obávat. Vertikální zahrady Atlantis Gro-Wall jsou řešeny jako modulární systém, který zvládne nainstalovat téměř každý. Výsadba a údržba rostlin je také velmi prostá. Všechny potřebné komponenty včetně pokojových rostlin můžete zakoupit na jednom místě. Kdo si netroufá na instalaci nebo následnou údržbu svépomocí, může si nechat vertikální zahradu nainstalovat a udržovat odbornou firmou.

Vertikální zahrady můžete vybavit automatickým zavlažovacím systémem. Tento systém je možné napojit buď přímo na vodovodní  kohoutek nebo pokud není voda v dosahu, doplní se systém zásobníkem vody a čerpadlem. V obou případech je plně automatický, jen do uzavřeného systému zásobník-čerpadlo je potřeba přibližně jedenkrát za měsíc dolít vodu.

Důležitým aspektem pro zdárný růst rostlin ve vertikální zahradě je dostatečná míra osvětlení. Ideální stav je, když na vertikální zahradu svítí dostatek denního světla. V opačném případě nebo například v období s kratší denní periodou je důležitou součástí vertikální zahrady umělé osvětlení.  S vhodným umělým osvětlením, se světelným spektrem přizpůsobeným pro růst rostlin, by se při plánování vertikální zahrady mělo automaticky počítat.

Vertikální zahrada Atlantis Gro-Wall

 

Výběr správného typu vertikální zahrady Atlantis Gro-Wall  je založen na specifických podmínkách každého projektu. Volba vhodných rostlin a jejich rozmístění je klíčem k zajištění zdravé, funkční a krásné vertikální zahrady. Kontaktujte nás, rádi vám poskytneme informace nebo cenovou nabídku pro váš projekt. Vertikální zahrady Gro-Wall můžete zakoupit také v našem e-shopu.

Vertikální zahrada Atlantis Gro-Wall

 

Kontaktní formulář pro vaši poptávku